POSTĘPY NA SIŁOWNI – JAK JE KONTROLOWAĆ?

Postępy na siłowni, widoczne po tygodniu?? Myślisz, że to takie łatwe? Przekonajmy się… 🙂
Postanowione! Karnet kupiony, torba spakowana i biegniesz, zmobilizowany/na wchodzisz na siłownie, przeczytałeś/łaś parę artykułów, spojrzałeś/łaś na gotowe plany i zaczynasz trenować. Wykonujesz wszystko dokładnie jak napisali, mijają pierwsze tygodnie, miesiące a Ty mimo wielu starań nie odnotowujesz żadnych widocznych zmian! W czym tkwi Twój problem?

BRAK KONTROLOWANIA POSTĘPÓW!

Co to znaczy?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tyle osób chodzi z notesem po siłowni?
Dlaczego tak wiele osób robi sobie selfie w szatni?

Pora na podzielenie KONTROLI POSTĘPÓW na dwie interesujące nas kategorie, a mowa tu o postępach wysiłkowych i postępach sylwetkowych.

POSTĘP WYSIŁKOWY– Zmiany możliwości naszego organizmu.
POSTĘP SYLWETKOWY– Zmiany zachodzące w wyglądzie naszej sylwetki.

POSTĘPY WYSIŁKOWE:

  • ILOŚĆ SERII I POWTÓRZEŃ 

Jest to najistotniejszy element układanki zwanej treningiem.
Parametr ilości serii na dane ćwiczenie jest to nic innego jak ciąg nieprzerwanych powtórzeń, po których następuję przerwa na odpoczynek, a powtórzenia to nic innego jak ilość takich samych ruchów wykonywanych podczas serii.
Jak to przekłada się w praktyce? Im dłużej trenujemy na jednym ciężarze, tym coraz łatwiej idzie nam wykonanie tej samej ilości powtórzeń, dlatego właśnie wtedy warto zależnie od celu naszego treningu albo dołożyć ciężaru, albo ilość powtórzeń.

  • OBCIĄŻENIE

Analogicznie do ilości powtórzeń, im łatwiej przychodzi nam wykonywanie całej serii danym ciężarem, tym szybciej powinniśmy zdecydować się na dołożenie większej ilości ciężaru.  Głównie, lecz nie tylko jest to kluczowe, by stale rozwijać się w kontekście budowania siły, co skutkuje również poprawą wyglądu sylwetki.

  • PRZERWY

Jest to czas, który poświęcamy na regeneracje między przerwami. Im dłużej trenujemy tym samym treningiem, tym mniejsze zmęczenie odczuwamy, co wynika z adaptacji organizmu do wysiłku w trakcie tej samej lub często powtarzającej się jednostki treningowej.

  • ILOŚĆ TRENINGÓW W CIĄGU JEDNEGO TYGODNIA

Na pewno każdemu zdarzyło się zrobić trening i przez następne 2-3dni czuć się połamanym, jak podczas początków choroby. Postęp jaki wykonujemy w parametrze ilości treningów w ciągu jednego tygodnia to przede wszystkim szybsza gotowość do następnego treningu, co przekłada się na ich ilość.

POSTĘPY SYLWETKOWE:

  • MASA CIAŁA

Zapewne wszyscy wiemy, to oczywiście nasza waga. Jest to najczęściej wykorzystywany parametr, jeśli chodzi o postępy sylwetkowe. Nie od dziś wiadomo, że jeśli nasza waga spada, wtedy zaczynamy redukować, a jeśli zaczyna iść do góry, wtedy zaczynamy nabierać masy. Jaki ma to wpływ na postępy? Przede wszystkim kluczowe jest co sobie założyliśmy.

Jeśli zdecydowaliśmy się odchudzać, wtedy powinniśmy dobrać taki deficyt energii by nasza waga sukcesywnie spadała w dół, należy jednak kontrolować taki spadek wagi, by nie był on zbyt szybki, ponieważ w takim przypadku narażamy się na spadki nie tylko tłuszczu, ale i naszych mięśni.

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się budować masę mięśniową, to niestety w tym przypadku parametr ten ma spore ograniczenia. Przede wszystkim sama sukcesywnie rosnąca masa ciała nie jest jednoznaczna z budową masy mięśniowej, przez brak wskazywania składu masy ciała, może okazać się, że przy przybieraniu na wadze, prócz mięśni dochodzi nam trochę fat’u.

  • POMIARY CIAŁA

Jest to kontrolowanie obwodów ciała za pomocą centymetra krawieckiego. Jest to bardziej dokładny sposób na pomiar postępów niż sama masa ciała, ale kluczowe jest by dokonywać pomiarów ciała w takich samych warunkach, najlepiej dzień po wykonanym treningu, oraz na czczo. Pomiary z obwodu pasa dają nam jasne informacje w jakim tempie tracimy, lub przybieramy na tkance tłuszczowej, za to reszta obwodów ciała jest zależna od procentowego rozłożenia tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

  • LUSTRO I REGULARNE ZDJĘCIA

Zatem trafiliśmy do najbardziej kontrowersyjnej części kontrolowania postępów sylwetkowych. O ile nie jest to przesadne robienie selfiaka sześciopaka w szatni co drugi trening tak jest to oczywiście jeden z najlepszych sposób na kontrolowanie naszych postępów, robiąc regularnie zdjęcia naszej sylwetki, jesteśmy w stanie dokładnie zauważyć jak i gdzie najbardziej zachodzą zmiany w naszym organizmie. Ważne, by zdjęcia były robione w tym samym miejscu, przy tym samym świetle, najlepiej w takiej samej sytuacji jak ostatnie zdjęcia (np. po pierwszym śniadaniu, po 3 szklankach wody itp.)

  • ANALIZATORY SKŁADU CIAŁA

Pomiar ten ma na celu wykorzystując przepływ prądu przez elektrody, na których stoimy, jak i łapiemy rękami określić orientacyjnie poziom zatłuszczenia, ilość tkanki mięśniowej, ilość wody w organizmie, masę kości. Nie, to wcale nie jest tak, że kopnie nas prąd i nie, wcale tego nie czujemy 😉

Podsumowując…
Na nasze postępy składa się wiele czynników, warto regularnie je kontrolować, jeśli zależy nam na ciągłym rozwijaniu zarówno swojej sylwetki jak i możliwości wysiłkowych.