BADANIA – ROBIĆ CZY NIE?

Większość osób przed rozpoczęciem współpracy pyta „Jakie badania trzeba zrobić?”.

Odpowiedź jest prosta – robić nie trzeba żadnych o ile nie ma ku temu wskazań.

Niektórzy dietetycy/trenerzy zlecają badania za parę stówek i wzbraniają się, iż nie rozpiszą diety dopóki się ich nie zrobi. Pomijając fakt, że większość ich nawet nie zweryfikuje (chwyt marketingowy, który rzekomo ma świadczyć o profesjonalizmie). Przecież skoro wymaga badań to musi znać się na rzeczy. A może właśnie wręcz przeciwnie? 

Dieta w różnych odchyleniach od normy niewiele się zmienia i szukanie na siłę problemu robiąc szereg niepotrzebnych w danym momencie badań mija się z celem.

Badania profilaktyczne

Nie mniej jednak warto niektóre profilaktyczne badania krwi wykonywać i w razie potrzeby poszerzać ich diagnostykę. Co do nich należy? Spójrzmy na taki podstawowy pakiet:

👉 Morfologia i mocz

Biorąc pod uwagę dostępność, cenę oraz przekrój informacji które możemy z nich uzyskać oznaczenie ich CO NAJMNIEJ raz do roku wydaje się rozsądne.

👉 Ciśnienie

Optymalne ciśnienie krwi według norm przybiera wartości 120/80 mm Hg – tutaj warto kontrolować się przy każdej możliwej okazji nawet jeśli jest w normie. U osób z nadciśnieniem badamy się regularnie i podejmujemy proste działania profilaktyczne (np. zwiększamy aktywność fizyczną, redukujemy masę ciała)

👉 Lipidogram (TC, TG, HDL-C, LDL-C)

Kontrolowanie parametrów lipidowych co 6-12 miesięcy wydaje się optymalną profilaktyką.

👉 Glukoza

Jak większość pewnie się domyśla jedno z badań mających na celu diagnostykę cukrzycy.
Warto aby osoby z nadwagą, otyłością, uwarunkowane genetycznie (cukrzyca w rodzinie) lub mało aktywne wykonywały badania glukozy na czczo co roku (lub częściej, jeśli jest taka potrzeba).

Jeśli ktoś dysponuje większym zapleczem finansowym to można poszerzyć w/w pakiet. Nie mniej jednak dla większości osób, uwzględniając profilaktykę będzie to wystarczające.

Podsumowując:

Jeśli jesteś zdrowy, nie zauważasz niepokojących objawów to wykonywanie podstawowych badań raz w roku, w celu profilaktyki zdrowotnej wydaje się optymalne. Nie ma co na siłę szukać problemu.